Beslenmenin Sağlık İçin Önemi Nedir?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Ender tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Ender

  Ender Administrator Yetkili üye

  Beslenmenin Sağlık İçin Önemi

  Beslenmenin İnsan Sağlığındaki Önemi

  [​IMG]

  Beslenme ve Yaşam insan için her zaman üzerine düşmesi gereken en önemli konulardan biridir.Gelişimi ve büyümemizi etkileyen büyük bir faktör beslenmemizdir.Bebeklik döneminden başlayarak büyümemiz,zeka gelişimimiz sağlayan ve bunun gibi bir çok etkiyi sağlayan en önemli unsurdur beslenmemiz.

  Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlana bilmesi için toplumdaki bireylerin beslenme konusunda eğitilmeleri gerekir. Beslenme eğitimi ile yeterli ve dengeli besin tüketimi alışkanlıklarının geliştirilmesi, yanlış ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının ortadan kaldırılması toplum için önemli bir unsurdur.

  Türkiye de yetersiz ve dengesiz beslenin, okul öncesi dönemde önemli bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra, bireyin sonraki yıllarda fiziksel gelişiminde dengesizliklere, öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olduğu g. Kişinin sağlıklı bir hayat sürdürmesi için ideal kilosunda olması gerekir. Bu da sağlıklı bir beslenme programının sürdürülmesi ile mümkündür. Kişi hangi yaşta olursa olsun yaşına göre ideal kilosunda olmalıdır. Eğer ideal kilosunda değilse, kişinin kendisine uygun bir beslenme programı ile zayıflatılması şarttır.

  Sağlıklı diyet tedavisinin ilk aşaması kişiyi Check-up tan geçirmekle başlar. Kan tahlili yapılır, metabolik ya da hormonel problemlerin olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer varsa diyet ile birlikte kişinin rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Bütün bunların yanında diyet programı ayarlanırken kişinin yaşı, boyu, kilosu, fiziksel aktivitesi, sosyal yaşantısı unutulmamalıdır. Diyet tedavisinin size özel olması gerekliliğini hiçbir zaman unutmayın. Size özel hazırlanan diyet programının haftada bir değiştirilmesi, hem motivasyonunuz için hem de metabolizmanızın hızlı çalışması için şarttır.

  Kilo problemi olan kişilerin çoğunda, psikolojik problemler ve motivasyon eksikliği görülmektedir. Bu unsur program hazırlanırken göz ardı edilmemelidir. Diyete uyum ve davranışsal değişiklikler psikolojik destekle sağlanmalıdır.  Benzer Konular